Jak jsme žili v Československu: Lhotka a Krč – oblíbená pražská sídliště

Pražský deník přináší nový cyklus Jak jsme žili v Československu. Každý týden pozveme čtenáře do novodobé historie jednotlivých pražských čtvrtí. Na procházku po významných momentech let 1918 až 1992 tentokrát zveme na Lhotku a do Krče.

Více zde: https://prazsky.denik.cz/zpravy_region/jak-jsme-zili-v-ceskoslovensku-lhotka-a-krc-oblibena-prazska-sidliste-20190216.html

Fotky z historie

Historické fotografie z našeho sídliště. Pokud budete vlastnit i vy nějaké archivní obrázky, budeme rádi za jejich zaslání. Pokud máte klasické fotografie, zařídíme jejich převedení do digitální podoby. Napište nám na info@sidlistekrc.cz

V další galerii si můžete prohlédnout stavbu věžového domu na adrese Kukučínova 1148/4 (tenkrát ještě ulice Sulická). Dům byl dokončen v roce 1967 a v té době se do něj stěhovali již první nájemníci, ačkoli nebyl ještě upraven terén a na sídlišti chyběla občanská vybavenost. Výstavbu zachytil na fotografiích pan Jaroslav Hybín, jenž v tomto věžáku bydlel od jeho dokončení až do roku 2012 kdy zemřel. Za poskytnutí fotografií děkujeme jeho paní Anežce.

 

 

V další fotogalerii se můžete díky jedné pamětnici podívat na fotografie z MŠ Hurbanova. Tímto mnohokrát děkujeme.

Po křižovatce v pražské Krči se prohnalo stádo muflonů

Bizarní pohled se naskytl kolemjdoucím, kteří se v úterý ráno vyskytovali na jedné z frekventovaných křižovatek v pražské Krči. U přechodu netrpělivě postávala skupinka muflonů, kteří se už před lety usídlili v areálu Thomayerovy nemocnice. Nakonec se rozběhli přes křižovatku, jen aby skončili na malém travnatém ostrůvku před další silnicí.

Více zde: https://www.novinky.cz/koktejl/462245-po-krizovatce-v-prazske-krci-se-prohnalo-stado-muflonu.html

Za hromadnou nehodou policejních aut v Praze na Zálesí byl epileptický záchvat řidiče

Generální inspekce bezpečnostních sborů odložila tento týden vyšetřování hromadné dopravní nehody policejních aut z loňského léta v Praze. Policista, který nehodu způsobil, měl totiž epileptický záchvat. Novinky o tom v pátek informoval mluvčí inspekce Ivo Mitáček. Při nehodě pěti aut se tehdy lehce zranilo devět lidí.

Více zde: https://www.novinky.cz/krimi/462321-za-hromadnou-nehodou-policejnich-aut-v-praze-byl-epilepticky-zachvat-ridice.html

Odzdobení vánočního stromku 2018

První akce letošního roku na našem sídlišti proběhla v rámci odstrojení vánočního stromku, respektive sundání zbytků ozdob, které nebyly předchozí den odcizeny. Podával se výborný svařák a horký čaj, nechyběly prskavky, výměnný stůl na dárky a proběhl i závod v jízdě na dřevěných lyžích do vrchu.

Okradený stromeček

Dnes bohužel nepřinášíme pozitivní zprávu. Vánoční stromeček, který jsme si společně v prosinci nastrojili, a který jsme si také měli ve čtvrtek odzdobit, někdo “očesal” za nás. Je nám této situace velice líto. Pokud byste měli nějaké poznatky o pachateli této krádeže, budeme vděčni za jakékoli informace. Na příští Vánoce nám mnoho ozdob nezbylo. 🙁

 

 

 

Zdobení vánočního stromečku 2018

7. 2. 2018 jsme si již podruhé ozdobili vánoční stromeček. Tentokrát ve splupráci s novým nájemcem Modrého pavilonu, který zajistil krásnou jedličku, hudební produkci a nezbytný elektrický proud. Svařené víno a další horké nápoje tekly proudem a děti i dospělí se ve zdobení vyřádili. Všem moc děkujeme a za rok se těšíme znovu.

 

Pražané si mohou koupit vánoční jedličky a na jaře je vrátit do lesa

Dnes začal prodej speciálních vánočních jedliček v květináčích, které vypěstovaly Lesy hl. m. Prahy. Pražanům se tak nabízí možnost zvolit si vánoční stromek, který po Vánocích nečeká smutný osud u kontejnerů nebo na skládce. Lesníci připravili celkem 250 jedliček, které bude možné na jaře vysadit buď na zahradu, anebo přímo do lesa mezi ostatní stromy. Společné vysazování bývalých vánočních jedliček Lesy hl. m. Prahy plánují na 7. dubna 2018 v Kunratickém lese.

 Číst více: http://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/prazane-si-mohou-koupit-vanocni-jedlicky-a-na-jare-je-vratit-do-lesa

Znechucení lidé volají po cirkusech bez zvířat. “Jsou nám ukradení,” řekl ředitel Cirkusu Humberto

Drezúra zvířat v rámci cirkusových představení pobuřuje organizace na ochranu zvířat. Podle akvistů jsou podmínky pro zvířata nepřijatelné, včera proto v pražské Krči protestovali před Cirkusem Humberto. „Tihle aktivisté jsou nám ukradení,“ reagoval na to ředitel cirkusu.

Číst dále: http://nasregion.cz/praha/aktiviste-volaji-po-cirkusech-bez-zvirat-jsou-nam-ukradeni-rekl-reditel-cirkusu-humberto?utm_source=Facebook.com&utm_medium=Social-organic&utm_campaign=egfb

Modrý pavilon aneb jak jsem se zmýlil

Článek vyšel v listopadovém čísle časopisu Tučňák.

 

V sedmdesátých a osmdesátých letech minulého století vyrostly na sídlištích stavby takzvané občanské vybavenosti. Také na našem krčském sídlišti vyrostla horní a dolní samoobsluha, mototechna, zelenina a kulturně společenské centrum služeb nazývané díky barvě již od samého začátku Modrý pavilon. Sídliště se mi stále velice líbí a považuji ho za jedno z nejlepších nejen v Praze. Bohužel Modrý pavilon vykazoval od naprostého začátku stavební nedostatky, které způsobily uzavření velkého sálu pro hudební produkce a velké akce. V devadesátých letech radnice musela výrazně vyztužit stavební konstrukci. Přesto si objekt zachoval přitažlivost zejména díky službám, které na sídlišti a v okolí nebyly a nejsou jinak k dispozici. Dlouholetý nájemce, který pro městskou část zajišťoval pomocí podnájemců poměrně pestrou nabídku služeb, zemřel a provoz nabral sestupnou dráhu. Svoji činnost ukončila firma Kabát a navíc po nedohodě odešel nájemce kanceláří. Rada vypsala výběrové řízení, které nebylo na poprvé úspěšné.

Chyba v komunikaci

Protože jsme všichni chtěli zachovat stávající služby, vypsali jsme výběrové řízení s podmínkou, že smlouvu s vítězem schválíme až po třech měsících, v kterých má vítěz za povinnost se dohodnout se stávajícími poskytovateli služeb tak, abychom měli kontinuitu fungování. Zde jsem se bohužel mýlil. Při schvalování smlouvy jsem uvěřil tvrzení, že k dohodám došlo a pouze dva nepříliš významné subjekty končí. Osobně jsem si to neprověřil a byla to moje chyba. Smlouvu jsme schválili a v létě jsme pak s překvapením zjistili, že drtivá většina stávajících poskytovatelů služeb dohodu s novým nájemcem nemá a hrozí jejich konec. Chyba v komunikaci s novým nájemcem a ochota věřit předložené informaci bez prověření způsobila spoustu zlé krve mezi vámi, krčskými obyvateli, i mezi členy rady a dotkla se jak stávajících poskytovatelů služeb, tak nového nájemce. Seznámil jsem se zástupcem nájemce a po mnoha intenzivních jednáních s nájemcem mi nyní nezbývá než věřit, že nový nájemce, který velmi seriózně začal s opravami a nezbytnými rekonstrukcemi, podobně seriózně naplní svůj záměr přivést nové poskytovatele tolik potřebných služeb na sídliště.

Nové služby

Stávající Městská knihovna, Městská policie, Foto copy centrum Tomáš Adamov, kadeřnictví s manikúrou a pedikúrou PROFI NAIL, smíšené zboží Hana Vaňkátová, ovoce zelenina Dong, oděvy Truong TRAN, textil SECOND HAND Pospíšil a bar Nikolas Mavromatidis by měly být dle informací a zčásti již i smluv zachovány. Nájemce počítá s oživením poskytovaných služeb a jedná o otevření potravin ICE Land, pekařství cukrárny a kavárny MARKOL, drogerie TETA, jídelny s bistrem K+M, restaurací Budvarka, dětskými oděvy PEPCO a kancelářemi pro realitní společnost České spořitelny. Jednáním věnuji a budu věnovat maximální pozornost, abych se znovu nemýlil a došlo k naplnění uvedených plánů. Omlouvám se všem a doufám, že nový nájemce dotáhne přivedení nových provozoven služeb do zdárného konce a my všichni již před Vánocemi budeme v Modrém pavilonu moci najít potřebné zboží a služby, které pomohou znovu oživit naše krásné sídliště. Dovolte mi proto vám všem popřát pevné zdraví a více radosti a pohody.

Zdeněk Kovářík (ODS), zástupce starosty MČ Praha 4